Alpine SBV-10-WRA Pre-Loaded 10" Subwoofer | '07-'18 Jeep JKU Wrangler Unlimited
Price:
Original price
Frequently Bought Together:
  • Alpine Component Status Speaker Plug & Play Speaker Bundle Upgrade | '21- Current Ford Bronco
  • Alpine iLX-507 Plug and Play Bundle | '07-'18 Jeep JK Wranglers
  • Alpine RUX-H02 Halo Bass & Volume Knob
Free US Standard Shipping, 30-Day Returns, 1-Year Limited Warranty
Fits: '07-'18 Jeep® Wrangler JKU
  • Installation Note: The Alpine 10" Water Resistant Subwoofer is designed for use with factory carpet. If your Jeep does not have carpets, additional padding may be required. Designed to be used with the Alpine S2-A60M Mono V-Power Digital Amp (sold separately).
  • Not Compatible with 2-Door Wranglers
  • Estimated Installation Time: 1-2 Hours
  • Installation Instructions
Product Information
Features, Description, Reviews, Q&A ,Specs & Installation
OVERVIEW
  • Installation Note: The Alpine 10" Water Resistant Subwoofer is designed for use with factory carpet. If your Jeep does not have carpets, additional padding may be required.  Designed to be used with the Alpine MRV-M500 Mono V-Power Digital Amp (sold separately).
PRODUCT HIGHLIGHTS
Powerful Bass Performance: 10” subwoofer delivers deep, impactful low-end for a full, balanced sound.
Optimized for Alpine Amplifiers: Pairs perfectly with Alpine power for maximum output and clarity.
FEATURES
  • 10" subwoofer pre-loaded into a sealed, custom-fit enclosure
  • OEM-grade weather resistant Molex 2-pin connector with pigtail wire harness
  • Nominal Impedance: 2 ohm
  • Frequency Response: 45-200Hz
  • The 300W RMS/900W max power rating is a match for the KTA-30MW Mono Tough Power Pack Amplifiers
TECH SPEC
Size: 10"
  • Shipping Weight: 22lbs
  • Shipping Dimensions: 20in x 19in x 12in (L x W x H)
WHAT'S IN THE BOX
Subwoofer Housing
  • Subwoofer Speaker
  • Wiring Pigtail
  • Pre-loaded 10" subwoofer enclosure w/attached 4" wiring harness
  • Matching wire harness w/4" bare-ended 12 AWG wire